Tekil Mesaj gösterimi
Alt 8. October 2008, 05:27 PM   #1 (permalink)
sinasos
Amatör

Standart 16F84 ile Çizgi İzleyen Robot Yapımı

değerli PIC severler ve profesyonel arkadaşlar ;
Ben PIC olayına henüz yeni girdim ve size sormak istediğim bazı şeyler var. öncelikle herkese ilgisinden dolayı teşekkür ederim.
kullandığım yazılım ve donanım;
1.usb pic proğramlayıcı
2.microcode 3.0 full
3.notebook bilgisayar...
16F84A ile ilgili birkaç çalışma yaptım ve burada bazı sorunlar yaşadım. Proteusta similasyonunu yapınca bazı şeyle farkettim. Örneğin basit bir çizgi izleyen robot yapımına girdim Proteusta çizimini hazırladım (16F84A'nın dahili osilatörünü kullandım) microcode ile basic kodlarını yazdım ve hex olarak çevirdim. Similasyonunu yaptırdığımda devre çalışıp 5 saniye sonra durdu. proteusta PIC'in frekansına baktım 4mhz görünüyor. proteusta bu frekansı değiştirdim ve 1mhz e düşürdüm o zaman devre süper çalışıyo.
1.sorum şu;
microcode proğramı ile (yazılımla) 16F84A'nın frekansını nasıl değiştirebilirim? net'te bazı komutlar buldum ancak uygulamada bir türlü başarılı olamadım.(Ek'li dosyadan inceleyebilirsiniz.)
2.sorum şu;
*pic proğramlamayla ilgili Türkçe ve geniş içerikli bir yazıyı nerden temin edebilirim.
*microcode proğramının komutlarını türkçe anlamlarını ve örnek oygulamalarını nasıl bulabilirim.
bu konularda bana yardımcı olabilecek arkadaşlara çok teşekkür ederim.
saygılarımla.
örnek uygulama ektedir.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: rar robot_ornek.rar (39,3 KB (Kilobyte), 394x kez indirilmiştir)
sinasos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla